• 0255/530.383 / 0255/530.968
  • liceulotelurosu@gmail.com
  • Str. Republicii, Nr. 10, Loc. Otelul Rosu

Anunt lansare proiect

Liceul Bănățean Oțelu Roșu, în calitate de beneficiar, implementează, începând cu luna octombrie 2014, proiectul “ – EUROCALIFICAREA – DRUM DESCHIS CATRE O CARIERA DE SUCCES PE PIATA EUROPEANA A MUNCII, Contract nr : 2015-1-RO01-KA102-014414

Proiectul are o perioadă de implementare de 12 luni, cu o valoare totală de 201778 Euro, şi este finanţat din fonduri UE prin Programul Erasmus+, Mobilități de formare profesională/ VET (Acțiunea Cheie 1)

Proiectul are drept obiectiv general: creșterea gradului  de angajabilitate pe piața muncii  prin reducerea șomajului in rândul absolvenților și  creșterea interesului pentru invățământul profesional,prin oportunitatea unei formări profesionale la standarde europene,in cadrul unor parteneriate transnaționale

Grupul ţintă este format din:

*       – 16 elevi – clasa X-a,domeniul mecanic/lucrător mecanic, montaj ,intretinere si reparatii

– 20 elevi – clasa X-a,domeniul electromecanic/lucrător in electromecanica

*       – 24 elevi – clasa XI-a turism si alimentatie/ Tehnician in gastronomie.

– 20 elevi –clasa XI – domeniul electromecanic/ Tehnician electromecanic

Partenerii de proiect sunt: Centrum Ksztalcenia Praktycznego – CKP Wroclaw– pentru domeniul mecanic/electromecanic respectiv Agrupamento de Escolas de Alcochete – Portugalia –pentru domeniul turism si alimentație publică.

Rezultatele proiectului vor contribui la dezvoltarea personală și profesională a elevilor de la Liceul Bănățean Oțelu Roșu pentru creșterea angajabilității pe piața muncii.

 

RESPONSABIL PROIECT

Prof. CHELBEA DANIELA GEORGINA